Wybór odpowiedniej ławki do ćwiczeń ma istotny wpływ na efektywność wykonywanego treningu. Jest to sprzęt umożliwiający skuteczne rozwijanie większości partii mięśniowych ludzkiego ciała. Dlatego stanowi coraz popularniejszy wybór wśród osób urządzających domową siłownie. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą ławkę do ćwiczeń.

Ławka treningowa – dlaczego warto?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z uniwersalności ławek do ćwiczeń. Wbrew pozorom jest to element wyposażenia, który sprawdzi się tylko podczas treningów klatki piersiowej. Można na nim wykonywać ćwiczenia umożliwiające wzmożoną pracę mięśni pleców, bicepsów, tricepsów, brzucha, a nawet nóg. Ławka treningowa występuje w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można ją wkomponować w wiele aranżacji bez konieczności ich oszpecania. Zakup takiej ławki wraz z obciążeniami zwalnia z konieczności opłaca drogich karnetów na siłowni. Z tego powodu taka inwestycja zwraca się już po kilku miesiącach.

Rodzaje ławek do ćwiczeń

Dwa podstawowe rodzaje ławek treningowych to modele proste i skośne. Te pierwsze odnajdą się w czasie klasycznych ćwiczeń na mięśnie klatki piersiowej. Modele skośne dają możliwość skuteczniejszego rozwijania tricepsów i brzucha. Na szczęście nie ma konieczności dokonywania wyboru pomiędzy nimi, dobrym rozwiązaniem jest zakup ławki uniwersalnej. Jest to model składany umożliwiający ustawianie ławki w wybranej przez siebie pozycji. Ponadto dzięki możliwości składania nieużywane wyposażenie zajmuje znacznie mniej drogocennej przestrzeni. Innym popularnym wyborem są ławki wyposażone w modlitewnik. Jest to dodatkowy element konstrukcji dający możliwość izolowania bicepsów i szybszego rozwijania tej partii mięśniowej. Warto dodać, że wiele ławek treningowych jest wyposażona w stojaki na gryf i obciążenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu wykonywania ćwiczeń z dużymi ciężarami staje się znacznie bezpieczniejsze.

Ćwiczenia na ławce treningowej

Ławka treningowa umożliwia wykonywanie bardzo wielu ćwiczeń, a najpopularniejsze z nich to:

  • wyciskanie sztangi leżąc – najskuteczniejsze ćwiczenie na rozwój wszystkich partii mięśni klatki piersiowej.
  • wyciskanie francuskie – ćwiczenie zwiększające objętość tricepsów, można je wykonywać nawet z niewielkich obciążeniem.
  • wiosłowanie z oparciem o ławkę – solidna konstrukcja omawianego sprzętu sprawia, że może być wykorzystywany do ćwiczeń rozwijających górne partie pleców.
  • rozpiętki – popularne ćwiczenie, którego efektem jest rozrost mięśni piersiowych większych i mniejszych.